
Sklářskou tradici v severních Čechách posouvá do budoucnosti společnost AGC. Ve své továrně na výrobu dekorativního vzorovaného skla Barevka v Dubí na Teplicku právě zahájila provoz unikátní velkokapacitní linky šetrné k životnímu prostředí. Jde o revoluční počin, jehož cílem je výrazné snížení přímých emisí uhlíku.
„Nová hybridní linka na výrobu vzorovaného skla v Dubí nejenže výrazně sníží emise CO2, ale také zvýší energetickou efektivitu naší výroby. Projekt Volta je významným krokem na naší cestě k uhlíkové neutralitě a dokazuje náš závazek k inovacím a udržitelnosti,” řekl při zahájení provozu linky prezident AGC Yoshinori Hirai.
Pilotní pec, která vyrostla v dubském závodě, využívá inovativní technologii výroby skla, která dosud nebyla ve světě použita. Linka je z 50 % elektrifikovaná a z 50 % vytápěná kombinací kyslíku a plynu. Hybridní tavicí pec navíc využívá výrazně větší množství recyklovaných materiálů, než je v průmyslu běžné. U zrodu projektu nazvaného Volta, který kombinuje technické know-how a inovativní přístupy, stál sklářský gigant AGC a společnost Saint-Gobain.
K výrobě skla obecně se momentálně využívá zejména zemní plyn, což je energeticky náročné. Pokud se revoluční technologie v Dubí osvědčí, mohla by být nasazena i v dalších závodech koncernu AGC. „Je to technologický skok pro celý sklářský průmysl,” prohlásil country manažer skupiny AGC v České republice Miloslav Zoula.
Investice do projektu podle něj přesahuje částku 30 milionů eur. Zhruba třetinu nákladů pokryla dotace, kterou poskytla Evropská unie prostřednictvím Inovačního fondu. „Projekt je průkopnický. Je to jediný projekt, který se týká plochého skla, jenž je podpořen z Inovačního fondu. Týká se dekarbonizace a zachování konkurenceschopnosti v tak náročném sektoru, jako je sklářská výroba,” uvedla vedoucí zastoupení Evropské komise v České republice Monika Ladmanová. Upřesnila, že dotace činila zhruba 300 milionů korun.
Sektor plochého skla představuje přibližně 4,6 milionu tun ekvivalentu CO2 přímých emisí ročně v Evropě. Nová pec by měla snížit emise o více než 193 000 tun ekvivalentu CO2 během prvních deseti let provozu. Pro sklárnu Barevka, jejíž tradice sahá až do roku 1912, tato investice znamená nejen modernizaci technologie, ale také příspěvek k další zaměstnanosti a zajištění budoucí výroby vzorovaného skla v Dubí.
V továrně pracuje 136 zaměstnaců, z nichž 15 bylo nově přijato v souvislosti s novou linkou. Denně se v Dubí vyrobí 70 až 9 tun skla. Sklářský koncern AGC Flat Glass Czech, jehož je Barevka součástí, je největším výrobcem plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě. Vedení firmy i hlavní závody sídlí v Teplicích. „AGC navazuje na severočeskou tradici velkých průmyslníků, kteří v našem kraji rozvíjeli světové technologie a přitom se zapojovali do rozvoje místního společenského života. A stejně jako kdysi ústecký Schicht nebo chomutovský Mannesmann i v AGC mají nadstandardní systém podpory a rozvoje zaměstnanců,” ocenil firmu, která pravidelně boduje v soutěžích o nejlepšího zaměstnavatele, člen hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Michal Kučera.
CO JE VOLTA?
Cílem projektu Volta bylo navrhnout a postavit revoluční hybridní sklářskou pec, která kombinuje elektrické tavení a spalování kyslík-plyn. Integrovaný design poskytuje alternativu k převážně zemním plynem vytápěné průmyslové výrobě plochého skla. Snahou je, aby vysoce elektrifikovaná pec nabídla nákladově efektivnější a škálovatelnější řešení pro snížení emisí CO2 v průmyslu plochého skla ve srovnání s jinými čistými alternativami, jako je zcela čisté spalování vodíku.
Přidat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.