Listopad upozorňuje na prevenci rakoviny prostaty


Listopad je i letos měsícem, který upozorňuje na důležitost mužského zdraví, mimo jiné také na problém rakoviny prostaty, která je nejčastějším nádorem vyskytujícím se u mužů. V České republice jím každoročně onemocní okolo 7 900 z nich.

Riziko rakoviny prostaty stoupá po 50. roce věku, zvyšuje jej také její výskyt v rodině, vysoký příjem živočišných tuků a červeného masa, obezita a kouření. Projevuje se krví v moči nebo ejakulátu, otoky dolních končetin, a zejména potížemi při močení. Může se jednat o obtíže při zahajování močení, slabý a přerušovaný proud, pocit nedokonalého vyprázdnění a časté nutkání na močení. Prostata se totiž nachází v malé pánvi hned pod močovým měchýřem a objímá močovou trubici. Má velikost vlašského ořechu, při problémech může být ale veliká i jako pomeranč.

“Rakovina prostaty ale bývá dlouhou dobu bez příznaků. V momentě, kdy se již rozšíří, se projevuje stejně, jako když je prostata zvětšená nezhoubně. Proto je naprosto klíčová prevence. Muži by měli jednou za dva roky absolvovat preventivní prohlídku u praktického lékaře a po 50. roce věku také preventivní vyšetření u urologa,” vysvětluje Kateřina Šédová, zakladatelka neziskové organizace Loono, která se prevenci onkologických onemocnění věnuje již desátým rokem.

Důležitost prevence ukazuje příběh Aleše Maxy. Protože se v jeho rodinné anamnéze objevily zhoubné nádory, dojížděl na preventivní vyšetření na Masarykův onkologický ústav v Brně. Pak ale přišel covid a tyto programy se uzavřely. Když loni v lednu volal kvůli další návštěvě, našli mu termín až v listopadu. Mezitím však Aleš kvůli dlouhodobému nachlazení navštívil svou obvodní doktorku. Naštěstí. Ta mu při té příležitosti udělala preventivní odběry krve.

“Na základě výsledků mi doporučila zajít si k urologovi, jelikož jsem měl mírně zvýšené PSA. Ten mi zase o něco vyšší hladinu PSA potvrdil a pro jistotu udělal biopsii, na základě které zjistil, že se jedná o rakovinu prostaty. Naštěstí se na ni přišlo včas, nádor byl teprve na začátku, pouze na prostatě, bez metastáz,” přibližuje Aleš svůj příběh. V červnu minulého roku podstoupil na Urologické klinice VFN v Praze laparoskopicky radikální prostatektomii, během které mu lékaři odebrali celou prostatu. Další léčba nebyla vzhledem k výsledkům a počátečnímu stádiu nádoru potřebná. Necelý týden si pobyl v nemocnici, rekonvalescence pak trvala ještě dalších 14 dnů. Nyní dochází na pravidelné kontroly PSA.

PSA neboli prostatický specifický antigen je enzym nezbytný ke zkapalnění spermatu po ejakulaci, čímž zajišťuje normální funkci spermií. Za normálního stavu se většina PSA vylučuje do spermatu, pouze malá část se dostává do krve. V případě porušení vnitřní architektury prostaty například rakovinou, nezhoubným zvětšením nebo infekcí se začne do krve dostávat větší část a způsobí tak zvýšení hladiny PSA.

“Díky tomu, jak to dopadlo, vděčím hlavně prevenci a důslednosti mé praktické lékařky. Mě by vůbec nenapadlo, že bych mohl rakovinu prostaty mít. Neměl jsem žádné problémy, žádné příznaky. Proto také o svém případu veřejně mluvím. Vidím tu pro každého obrovskou šanci nemoc včas podchytit a úspěšně vyléčit. Čím dřív člověk svou diagnózu zjistí, tím je pro něj pravděpodobnost vyléčení vyšší a na druhou stranu jsou mnohem nižší i náklady pro pojišťovny a zdravotníky,” vysvětluje Aleš Maxa.

Při šíření osvěty o rakovině prostaty naráží hned na několik překážek. “Někteří lidé stále schovávají hlavu do písku a na testy nejdou, protože se bojí, že by jim něco mohlo skutečně být. Mají problém o těchto onemocněních dokonce jen mluvit. Rakovina je pořád tabu, zvlášť když je to otázkou mužství. Z prostaty se přece dělá sranda, když muž chodí často na záchod,” říká Aleš s tím, že o svém příběhu proto otevřeně hovoří nejen se svými blízkými. “Čím více mě ten člověk zná, tím větší dopad tato komunikace může mít,” dodává.

V současné době se v České republice připravuje pilotní projekt populačního screeningu rakoviny prostaty. Jeho zavedení pro muže mezi 50 a 70 lety slibuje ministr zdravotnictví Vlastimil Válek od příštího roku.