V roce 2018 jsme v u příležitosti stého výročí republiky chtěli v našem krásnolipském klubu nechat vyrobit kopii hraničního sloupu týčícím se na hraničním přechodu v obcích Severní a Steinigtwolmsdorf. Sloup, který na našich hranicích stál až do října 1938. Tehdy ho němečtí ordneři při záboru Sudet odstranili.
Dostala se k nám však informace o možnosti získat původní historický sloup z Německa, kde byl uložen v depozitáři. Než se vše podařilo, uběhly dva roky. Na vině byla pandemie i jazyková bariéra. Letos přišel ten správný okamžik, kdy jsme plni očekávání pro historický sloup jeli. Sloup byl v zachovaném stavu.
Přesně 4. února byl přes Rožanský hraniční přechod po pětaosmdesáti letech zpět na českém území. Jeho budoucnost je předmětem diskuze. Řešíme, zda bude v interiéru nebo venku, zda bude restaurován nebo ponechán v původním stavu. Jedno je jisté, sloup bude opraven a neopustí Krásnou Lípu. Chceme, aby sloup mohlo vidět co nejvíce lidí. Zaslouží si to. Nejen jako tehdejší důstojný „strážce“ naší hranice, ale i pro historický odkaz našich dějin.
Hraniční orientační sloup byl umísťovaný v dobách první republiky od druhé poloviny 20. let 20. století na všech československých hraničních přechodech na základě výnosu ministerstva veřejných prací z července 1925. Jednalo se o sloupy o přibližné hmotnosti 140 kilogramů, vyráběné z lisovaného ocelového plechu. Autory návrhu tvaru sloupů byl architekt Josef Havlíček se sochařem Bedřichem Stefanem. V roce 1925 bylo ve Státních železárnách v Podbrezové vyrobeno 250 kusů hraničních orientačních sloupů, z nichž bylo osazeno celkem 232 kusů.
Václav Hieke, Klub českých turistů Krásná Lípa