Tři sokolí mláďata opustila hnízdní budku v litvínovské chemičce


Tři mláďata kriticky ohrožených sokolů stěhovavých vylétla v červnu ze svého hnízda, ve kterém se před dvěma měsíci vyklubala. Nyní budou mladí sokoli získávat zkušenosti a trénovat své schopnosti lovu, než se za dva až tři roky usadí a vyvedou vlastní mláďata. Přes online stream v hnízdní budce na komíně teplárny ve výrobním závodě skupiny ORLEN Unipetrol mohou diváci sledovat celé období hnízdění sokolů každý rok, vždy v období námluv, které začíná na přelomu února a března, až do června, kdy mláďata opouští své hnízdo. Celkem se od roku 2011 podařilo vyvést 58 mláďat tohoto vzácného dravce.

„Sokolům se na komínech průmyslových areálů v Česku velmi daří, protože zde mají klid a dostatek potravy. VLitvínově mohou sokoli hnízdit v pěti budkách, přičemž se letos podařilo vyvést mláďata ve třech z nich. Mladí sokoli po té, co opustí své hnízdo, hledají své vlastní teritorium a cestují při tom i nemalé vzdálenosti. Máme tak informace o českých sokolech například z Německa, Francie, nebo Polska. Většina jich však ale nakonec zahnízdí v České republice. Takže sameček okroužkovaný na litvínovském komíně v roce 2020 zahnízdil loni i předloni na teplárně Trmice s německou samicí,“ říká ornitolog Václav Beran ze sdružení ALKA Wildlife.

Po opuštění hnízdní budky, ve které byla sokolí mláďata během dvou měsíců od jejich vyklubání svými rodiči zahřívána a krmena, se mladí dravci ještě několik týdnů zdržují v okolí svého rodiště. Jejich rodiče je ale čím dál více motivují k opuštění jejich teritoria a každé z mláďat si tak postupně musí najít vlastní území, ve kterém v dalších letech zahnízdí. Při takovém hledání mladí sokoli často urazí značné vzdálenosti. Ornitologové tak často pozorují české sokoli v Německu, Polsku, ale také ve vzdálenější Francii.

 

 


Napište první komentář

Přidat komentář