Dvě knihovny v Ústeckém kraji získaly prestižní ocenění

Foto: Martin Krsek (senátor a historik Muzea města Ústí nad Labem), Zdenka Andree (vedoucí Odboru knihovnických služeb a vzdělávání Knihovny Ústeckého kraje), Karolína Žákovská (předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny zastupitelstva Ústeckého kraje), Dagmar Kučerová (předsedkyně SKIP – Drsný Sever a ředitelka Městské knihovny Louny) a Marcela Güttnerová (ředitelka Městské knihovny Litvínov, která též získala ocenění za práci s virtuální realitou).

Knihovna Ústeckého kraje a Městská knihovna Litvínov získaly v Olomouci na největší knihovnické konferenci Knihovny současnosti ocenění Bibliotheca inspirans 2023. Letošní ročník ocenil celkem 11 knihoven napříč Českem za to, jak upevňují komunitu. Knihovna v Ústí zaujala porotu dvojjazyčnou knihou Falco a já, knihovna v Litvínově svými originálními tematickými dny pro děti.

S nápadem vytvořit dvojjazyčnou knihu pro ukrajinské děti přišla Karolína Žákovská, předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny Zastupitelstva Ústeckého kraje. Během chvíle dala s pomocí kolegyně dohromady skvělý tým: oslovila Knihovnu Ústeckého kraje, která má s vydáváním knížek zkušenosti; Muzeum města Ústí nad Labem, jehož historik a kurátor Martin Krsek napsal jednotlivé příběhy sokolíka Falca představující vybraná zajímavá místa Ústeckého kraje; Poradnu pro integraci a Městskou knihovnu Louny.

Kniha vznikla v rekordním čase, dílem právě díky ústecké knihovně. „Jednou týdně jsme se v jejích prostorách scházeli a domlouvali. Dostali jsme také k dispozici grafika knihovny Václava Školouda, který má zásadní podíl na konečné podobě knihy, a zdejší nahrávací studio. Knihovna zajistila nejen kompletní technickou stránku, ale zapojila se i do tvorby obsahu, přinesla řadu nápadů a zkušeností. Byla to moje první spolupráce s ní a věřím, že ne poslední,“ uvedla Karolína Žákovská. „Knihovna sehrála roli katalyzačního prostoru. Bylo zde možné realizovat aktivity, po kterých byla aktuální poptávka. Knihovna také umí velmi dobře pracovat s komunitou a propojovat,“ uvedla Andrea Studihradová z Česká spořitelny, jedna z porotkyň ocenění.

Knihovna v Litvínově má v dětském oddělení hernu, kde mohou registrované děti zdarma trávit odpoledne, registrace stojí 70 korun na rok. A ne jen tak bez náplně – tým knihovníků pro ně vymyslel pravidelné tematické dny, během kterých je nenásilně rozvíjí. Pondělky patří technice, úterky příběhům, středy tvořivosti, čtvrtky deskovým hrám a v pátek je volná zábava. „Chtěli jsme nabídnout zajímavou náplň jak dětem, které jsou ze sociálně slabších rodin a nemohou si dovolit chodit na kroužky, tak dětem, které na kroužky chodí. Každé dítě si může najít, co ho baví, a funguje to dobře,“ popisuje vedoucí dětského oddělení knihovny Vladimír Kraft.

„Děti si v knihovně v Litvínově mohou zkusit, co je baví. Svými aktivitami se knihovna zasazuje o snižování nerovných příležitostí ve společnosti,“ uvedla jedna z porotkyň ocenění Andrea Studihradová z České spořitelny. Knihovnu pochválila i starostka Litvínova Kamila Bláhová: „Ocenění Bibliotheca inspirans je pro město, coby zřizovatele, velmi důležitým signálem, který nás opět utvrzuje, že knihovna má v oblasti vzdělávání v Litvínově nezastupitelné místo. Ráda bych jejím zaměstnancům poděkovala za nikdy nekončící práci, která má obrovský přínos v podobě spokojených návštěvníků – jak těch nejmenších, tak těch nejstarších.“